У Крагујевцу је данас отворен конкурс за средства из првог Подстицајног фонда за економско оснаживање особа са инвалидитетом у Србији вредног више од 2 милиона динара. Фонд ће омогућити финансијску и менторску подршку особама са инвалидитетом из Крагујевца и околине, које већ имају или желе да покрену свој посао, као и послодавцима који запошљавају особе са инвалидитетом и желе да унапреде своје пословање.
Први подстицајни фонд у Србији намењен особама са инвалидитетом старости од 18 до 65 година, као и привредним друштвима и удружењима, основан је у мају ове године кроз сарадњу Града Крагујевца, Фондације Ана и Владе Дивац и Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља, уз подршку Америчке агенције за међународни развој (УСАИД).
Корисници ће моћи да се пријаве за подстицајна средства која се састоје од 70% бескаматних повратних средстава и 30% субвенција. Циљ конкурса је подржати покретање или унапређење сопственог бизниса особа са инвалидитетом или њихово запошљавање у приватном сектору.
Фонд је основан улагањем 12.500 долара од стране Америчке агенције за међународни развој (УСАИД), док је 7.500 долара обезбедио Град Крагујевац.
„Град Крагујевац је први град у Србији који је покренуо оснивање Фонда намењеног првенство економском оснаживању особа са инвалидитетом. Град Крагујевац је константо укључен у више мера којима се пружа подршка лицима са инвалидитетом, и захваљујући подстицајној политици, и ангажовању особа са инвалидитетом кроз мере јавних радова, ми данас имамо близу 700 особа са инвалидитетом мање на тржишту рада, И тиме је наш град пример добре праксе не само у Србији већ и у региону“, изјавио је Дејан Ружић, заменик градоначелника Града Крагујевца.
Гордана Марковић, секретарка Секретаријата за локални економски развој, привреду, пољопривреду и заштиту животне средине Града Крагујевца, истакла је да је максималан појединачни износ за који особе са инвалидитетом могу да се пријаве 215.000 динара, док је за послодавце тај износ 535.000 динара. "Од укупних средстава, 30 одсто су субвенције, док 70 одсто чине бескаматна повратна подстицајна средства која се отплаћују у периоду од 3 године", рекла је Марковићева.
„Фондови су осмишљени тако да корисници враћају средства у периоду од 3 године, чинећи их самоодрживим. Враћена средства ће бити на располагању другим корисницима који ће у будућности имати прилику да унапреде своја пословања. Фондација Ана и Владе Дивац, уз подршку УСАИД-а, годинама уназад оснива овакве фондове за различите циљне групе, и овај механизам се показао веома успешним и неопходним", рекао је Жељко Митковски, пројектни менаџер у Фондацији Ана и Владе Дивац.
„Привредна друштва и удружења ће унапредити своје пословање кроз запошљавање особа са инвалидитетом. Да би се привредна друштва квалификовала за ова средства, неопходно је да су регистрована на територији Града Крагујевца од 2022. године или раније и да су у претходне две године имали позитивно пословање. Такође, привредна друштва треба да имају најмање три запослена лица на дан 31.12.2023. године, док удружења треба да имају најмање једног запосленог на исти дан.“, изјавила је Милица Чукарић, менаџерка пројеката из области привреде и предузетништва, Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља.
Поред финансијске подршке, особама са инвалидитетом и послодавцима биће пружена и менторска подршка, као и тренинзи за покретање и унапређење пословања.
„Заједно са нашим партнерима радимо на стварању инклузивнијег тржишта рада у Србији. Очекујемо да ће фонд подстаћи стварање нових радних места и унапредити услове за запошљавање особа са инвалидитетом, као и да ће постати добра пракса на коју ће се угледати и други градови“, рекла је Слађана Левић, пројектна директорка Форума младих са инвалидитетом.
Подстицајни фонд основан је уз подршку УСАИД-а у оквиру пројекта „Посао по мери: Економско оснаживање особа са инвалидитетом“, чији је циљ стварање једнаког приступа запошљавању особа са инвалидитетом и подстицање отворенијег и инклузивнијег тржишта рада у Србији. Спроводи га Форум младих са инвалидитетом са партнерима Фондацијом Ана и Владе Дивац, Каритасом Србије, Смарт Колективом и Центром за самостални живот особа са инвалидитетом Србије.
Конкурс је отворен до 30. септембра 2024. године, а више информација о условима конкурисања можете сазнати на сајту www.divac.com/FondPoMeri .